Informatyk - kim jest? Kiedy spytamy o to przypadkowo spotkanych ludzi, większość z nich odpowie potocznym skojarzeniem: osoba, która w naszej firmie zajmuje się komputerami. Kiedyś rzeczywiście tak było, informatyk był osobą, która po prostu zna się na budowie i funkcjonowaniu komputera. Dziś jednak to za mało!

Współczesna branża informatyczna definiuje już ok. 20 (zupełnie od siebie różnych!) zawodów powiązanych z informatyką. Każdy z tych zawodów to swego rodzaju specjalizacja - dlatego nie każdy programista zna się na sieciach, grafik nie musi się znać na programowaniu, a spec od sieci nie zajmuje się grafiką. Po części możemy przyrównać to do specjalizacji lekarskiej... bo nie pójdziemy do okulisty z bolącym zębem, prawda?

Nasz problem polega jednak na znalezieniu informatyka idealnego właśnie dla naszej firmy: jak go wybrać? Skąd mamy wiedzieć, że to właśnie ten a nie inny? Jak wybrnąć z labiryntu pojęć technicznych?

Tak naprawdę musimy znaleźć taką firmę w świecie IT, która będzie odpowiednikiem lekarza internisty - który wiele naszych problemów rozwiąże, da nam dobre wskazówki na przyszłość, a w razie poważniejszego problemu wyśle nas do dobrego specjalisty.

Takich firm-internistów w świecie informatyki jest niewiele. Ma na to wpływ fakt, że informatyka na początku zachłysnęła się szybkim rozwojem technologicznym i chcieliśmy zautomatyzować niemalże wszystko. Doszło do tego, że zastępowano ludzi maszynami, ludzką ocenę sytuacji algorytmami i niektórym mogłoby się wydawać, że świat dąży do realiów filmowego Matrixa.

Dziś na szczęście się to zmienia i stoimy u progu ery „internetu rzeczy”, gdzie cała technologia będzie tworzona DLA ludzi, a nie będzie ich zastępować. My wiedzieliśmy już dawno, że oprogramowanie ma służyć użytkownikom, a nie użytkownicy programowi.

Nazywa się to informatyką bimodalną, wdraża się normy ISO i szkoli działy sprzedaży w metodykach CCS (Customer-Centric Service). Można powiedzieć, że branża IT odkrywana jest na nowo, ale nie pod kątem nowych technologii, a pod kątem człowieka – jego potrzeb i zachowań. Najważniejsze staje się nie zainstalowanie programu i wprowadzenie do niego danych, lecz przeprowadzenie analizy przedwdrożeniowej i rozpisanie procesów, według których program ma nam pomóc w codziennym życiu.